Tudományosabban...

A korpásodás okai
 
A bőr felső hámrétege (epidermisz- vagy kutikularétege) állandóan megújul, a sejtek lassan a felszín felé nyomódnak, végül elszarusodnak és leválnak. A legtöbb embernél ezek a kis elhalt bőrdarabok láthatatlanul aprók. Bizonyos tényezők azonban a bőrsejteknek, különösen a fejbőr sejtjeinek ezt az újratermelődési folyamatát felgyorsítják. A korpás fejbőrű emberek bőrsejtjei 2-7 nap alatt megérnek és leválnak, míg az egészséges fejbőrnél ez az érték 30 nap körül van. Az így elhalt nagyobb mennyiségű bőrsejt a megnőtt faggyútermelődés miatt összetapadva nagy, olajos csomókban válik le, amik fehér vagy szürkés foltokként jelentkeznek a fejbőrön, egyéb bőrterületeken vagy a ruházaton. Kísérő tünetként a fejbőr viszkethet.
 
A korpásodás okát három szükséges tényezőre sikerült visszavezetni:
 
A bőrben lévő faggyú 
A bőr egyes mikroorganizmusainak (legjellemzőbben a Malassezia élesztőgombák) anyagcseretermék 
Egyéni érzékenység
A régebbi orvosi irodalom a Malassezia furfur (korábbi nevén Pityrosporum ovale) nevű gombát teszi felelőssé a korpásodásért. Bár ez a gomba előfordul az egészséges és a korpás fejbőrön egyaránt, felfedezték, hogy a valódi okozó a Malassezia globosa, egy fejbőr-specifikus gombafaj. Ez a gomba a faggyú trigliceridjeit bontja le lipáz segítségével, melynek során egy melléktermékként oleinsav keletkezik. Az oleinsav behatol az epidermisz felső rétegébe, a szarurétegbe (stratum corneum), ahol az arra fogékony személyeknél gyulladásos reakciót vált ki, ami megzavarja a homeosztázist és a szaruréteg sejtjeinek a normálistól eltérő leválását eredményezi.
 
Esetenként a korpa allergiás reakció is lehet a hajzselékben/-sprékben lévő vegyi anyagokra, hajolajokra, vagy akár korpásodás elleni szerekre, mint pl. a ketokonazol.
 
Nincs arra nézve meggyőző bizonyíték, hogy ételek (pl. a cukor- vagy élesztőbevitel), a sok izzadás vagy az éghajlat szerepet játszana a korpásodás kialakulásában. Mindenesetre egyes zsíros ételek, vagy a junk food túlzott fogyasztása kiválthatja a korpásodást. Ilyen kiváltó tényező lehet a stressz is.
 
Forrás:Wikipédia
https://hu.wikipedia.org/wiki/Korp%C3%A1sod%C3%A1s